10 najlepszych festiwali w Polsce

Impreza sylwestrowa

warsaw-beer-tour

Podobnie jak reszta świata, Sylwester obchodzony jest w Polsce z dużym entuzjazmem. Miejscowi spotykają się i organizują imprezy, takie jak kuligi, ogniska, jest wiele domów, bali, spotkań rodzinnych, tańców, muzyki, jedzenia i wielu innych.

Spraw, aby Twoja wycieczka po Polsce była wyjątkowa, odwiedzając Kraków, gdzie na Rynku Głównym odbywa się największa impreza sylwestrowa na świeżym powietrzu. Miejsce to zapewnia bezpłatne rozrywki w Sylwestra. Obchody trwają po północy i kończą się pokazem świateł i pokazem laserowym o północy.

We wszystkich miastach w Polsce fajerwerki są zapalane i widoczne na niebie około północy między Sylwestrem a Nowym Rokiem. W tej chwili wiele osób wznosi toast drinkami na pożegnanie starego roku i powitanie Nowego Roku. Tradycją jest również składanie życzeń przyjaciołom i rodzinie szczęśliwego Nowego Roku.

Przyjdź 1 stycznia to dzień koncertów w salach koncertowych i kolęd śpiewanych w kościołach w całej Polsce.

Uroczystości wielkanocne

Polska jest w dużej mierze krajem katolickim, w którym tradycje wielkanocne są zarówno symboliczne, jak i zabawne. Obchody rozpoczynają się na tydzień lub dziesięć dni przed Niedzielą Wielkanocną i kończą się w Poniedziałek Wielkanocny.

Jajko reprezentuje nowe życie i jest powtarzającym się symbolem Wielkanocy. Dekorowanie jajek jest częścią uroczystości, po której często następuje kolejny tradycyjny rytuał bicia jaj. W tym czasie Polacy spędzają czas z rodzinami i szanują wieloletnie tradycje wielkanocne.

Gospodarstwa domowe w Polsce ożywają rodzinnymi śniadaniami z okazji Niedzieli Wielkanocnej. Cała rodzina zbiera się, aby wymieniać życzenia i cieszyć się bogatym w białko śniadaniem, które tradycyjnie obejmuje szynkę, kiełbasę, wędliny, pastę, jajka i chleb. Oznacza to koniec 40-dniowego postu poprzedzającego święto.

Następny dzień jest zwykle mniej formalny i często nazywany jest poniedziałkiem deszczowym lub Śmigus-Dyngus. W tym dniu ludzie używają wiaderek lub zabawkowych pistoletów na wodę, aby namoczyć się nawzajem w wodzie, ten zwyczaj jest popularny wśród młodzieży. Zgodnie z tradycją faceci moczą dziewczyny w poniedziałek, a wtorek to czas na zemstę, kiedy dziewczyny moczą facetów.

Jeśli zdarzy ci się być w Krakowie, możesz sprawdzić Krakowski Jarmark Wielkanocny, który odbywa się na Rynku Głównym w mieście. Na dwa tygodnie przed Wielkanocą ustawione są stragany. Sprzedają wszystkie rodzaje typowego polskiego rękodzieła, takie jak Pisanka, misternie malowane jajka wykonane z drewna lub ceramiki oraz ozdoby jadalne w kształcie baranka.

Młodzieńcze pisma

„Juwenalia” to coroczne święto studentów studiów wyższych w Polsce. Obchodzi się go zwykle w maju, przed letnimi egzaminami, a czasem na początku czerwca.

Festiwal sięga XV wieku. Jest obchodzony przez wszystkie uczelnie w całej Polsce i może mieć inną nazwę, w zależności od regionu.

Uczniowie przebierają się w kolorowe stroje i dołączają do parady. Maszerują z kampusu uniwersyteckiego na rynek miejski i tu odbywa się symboliczny gest. Burmistrz wręcza studentom klucze do bramy miejskiej. Ten gest oznacza, że ​​przez najbliższe trzy dni nie będzie wykładów.

Studenci przejmują władzę nad miastem i przez kolejne trzy dni koncerty muzyczne, tańce, picie piwa i parady przebierańców nadają ton trzydniowym wakacjom.

Lokalizacja: Z dowolnego uniwersytetu w Polsce (Warszawa, Gdańsk) do centralnego placu miasta.

Przechowywane: Od maja do czerwca.

Warszawski Festiwal Piwa

Jeśli jesteś fanem piwa rzemieślniczego i chciałbyś skosztować 800 piw rzemieślniczych w jednym miejscu, udaj się prosto do strefy VIP na Stadionie Legii Warszawa i weź udział w trzydniowym festiwalu najlepszych polskich browarów rzemieślniczych.

Będąc tutaj, oddaj się aromatom, smakom i smakom najlepszych piw, jakie Polska ma do zaoferowania. Jeśli przytłoczy Cię wybór 800 piw, przewodnicy piwni na miejscu pomogą Ci znaleźć idealny napar dla Twojego gustu.

Trzydniowy festiwal odbywa się dwa razy w roku, w kwietniu lub maju i październiku. To także polskie food trucki i gry, takie jak piłkarzyki, flippery, warsztaty, specjalistyczne wykłady, dyskusje, degustacje z tutorem i wiele innych.

Na stadionie można spędzić cały weekend doświadczając atmosfery i poznając wspaniałych ludzi.

Bałtyckie Dni Kultury Żydowskiej

Bałtyckie Dni Kultury Żydowskiej to coroczny dwudniowy festiwal kultury żydowskiej, który odbywa się w Gdańsku zwykle na początku czerwca.

Podczas dwudniowej imprezy odbywa się szereg różnych koncertów, po których następują lekcje hebrajskiego, seminaria i wystawy. Odbywają się publiczne spotkania z wybitnymi autorami oraz odbywają się odczyty poezji hebrajskiej.

Festiwal jest organizowany i zarządzany od 1999 roku przez Organizację Społeczno-Kulturalną Żydów w Polsce.

Wianki

W języku angielskim Wianki tłumaczy się jako „wieńce” (układ kwiatów, liści i łodyg), pogańskie święto z okazji przesilenia letniego.

Początki tego festiwalu sięgają czasów przed Chrystusem. Rytuały stosowane przez starożytnych ludzi podczas festiwalu obejmowały wróżenie, pary wędrujące razem po lasach i skakanie przez ogniska.

Jednak wraz z upływem czasu rytuały uległy zmianie i obejmują koncerty muzyczne i wydarzenia kulturalne, a następnie pokaz sztucznych ogni na niebie.

Festiwal od zawsze obchodzony jest nad Wisłą. Spływanie wieńców jest główną atrakcją tego święta, a dziewczęta spływające po rzece Wianki, aby przewidzieć, kiedy wezmą ślub. Po zakończeniu programów muzycznych i koncertów tłumy udają się do miejskiego baru i klubów.

Jarmark św. Dominika

W Gdańsku co roku odbywa się Jarmark św. Dominika. To jeden z największych festiwali plenerowych w Europie, który odbywa się od 1260 roku.

Tradycję ustanowił papież Aleksander IV, a jarmark trwa do 3 tygodni. W targach biorą udział tysiące kupców i artystów z różnych krajów, przynosząc ze sobą różne artefakty, należące do ich kultury.

Każdego dnia targi odwiedza ponad 70 000 osób z różnych części świata, a liczba zwiedzających podwaja się w weekendy. To najpopularniejszy festiwal w Polsce, który symbolizuje średniowieczną tradycję handlu i zabawy.

Na jarmarku można zwiedzać różne stragany sprzedające unikatowe artefakty, rękodzieła, drogie ubrania, antyki, kolekcje filatelistyczne itp. W food courtach można skosztować różnorodnych tradycyjnych polskich potraw. Są też stragany z piwem, degustacje wina i lokale z wódką. Festiwal obejmuje również parady uliczne, imprezy sportowe, fajerwerki, koncerty i wiele innych.

Będziesz świadkiem dużego tłumu podczas ceremonii otwarcia, zawodów strongman i wyścigu św. Dominika. Równie ciekawa jest ceremonia zamknięcia z pięknym pokazem fajerwerków.

Festiwal Pierogów

Nigdy nie dowiesz się, o co chodzi w Polsce, dopóki nie spróbujesz prawdziwej polskiej kuchni. Najlepszą porą na to jest Ogólnopolski Festiwal Pierogów organizowany co roku w połowie sierpnia na Małym Rynku w Krakowie.

„Pierogi” oznacza knedle i jest daniem powszechnym w całej Europie, ale w Polsce jest szczególnie dobre. Festiwal daje niepowtarzalną szansę spróbowania wszystkich możliwych wariacji tego pikantnego dania. Przygotowuje się je w różnych kształtach i rozmiarach z ciasta, a najbardziej atrakcyjną częścią jest farsz wewnątrz pieroga. Farsz składa się z mięsa, grzybów, warzyw, ziemniaków, szpinaku, kapusty, sera, owoców i jagód oraz różnych mieszanek wszystkich składników.

Podczas festiwalu uczestnikom przyznawane są dwie nagrody, jedna zwycięzca najlepszych pierogów, wybrany przez sędziów, otrzymuje statuetkę św. Jacka z pierogami, druga zwycięzca najlepszych pierogów wybranych przez publiczność otrzymuje statuetkę ukochanego króla Polski Kazimierz – t

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *